Pokazywanie postów oznaczonych etykietą Kaszëbskô Kóruna (minibrowar Kaszubska Korona). Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą Kaszëbskô Kóruna (minibrowar Kaszubska Korona). Pokaż wszystkie posty

poniedziałek, 22 października 2012

Kartësczi Mnich (Kaszubski Mnich) i Szimbarsci Smók (Szymbarski Smok)/Kaszëbskô Kóruna (minibrowar Kaszubska Korona)

Kaszubska Korona to minibrowar, który znajduje się w Szymbarku. Warzą oni piwo według tradycyjnych Kaszubskich receptur. W menu mają 6 różnych stylów piwnych, każde z nich jest niepasteryzowane i niefiltrowane. Piwa butelkowane są codziennie z tanka. Według wskazań jakie usłyszeliśmy na miejscu, piwo butelkowe należy spożyć w ciągu 2-3 dni. Wróble w Browarze ćwierkają, iż głównym piwowarem Kaszubskiej Korony jest były pracownik Browaru w Tychach.












Dokonaliśmy zakupu dwóch piw, które tego dnia były dostępne w sprzedaży: Kartësczi Mnich (Kaszubski Mnich) i Szimbarsci Smók (Szymbarski Smok).
Kartësczi Mnich (Kaszubski Mnich) jasne pełne nazywane Lagerem Kaszubskim. Bączki prezentują się dość estetycznie z dedykowanym kapslem na kontr etykiecie znajduje się historia piwa na Kaszubach.
Piana formuje się lekka, ubita, mogła by być ciut większa i obfitsza. Zapach jest rewelacyjny, chmielowy, słodowy, lekko drożdżowy. Bardzo dobrze współgra ze smakiem, który od razu raczy nas chmielowym doznaniem. Mnich jest lekko kwaśny i czuć w nim pracujące drożdże. Goryczka w smaku i jak i posmaku zaprasza nas do kolejnych łyków. Bardzo dobrze uwarzone piwo.
Ocena:
opakowanie 4/5
cena 1/3
piana 1/2
zapach 4/5
smak 31/35
Ocena ogólna 41/50pkt (ułłłaaaa cała skrzynka)
Szimbarsci Smók (Szymbarski Smok) czyli koźlak na bazie trzech słodów. Piwo nagrodzone Złotym Medalem podczas Festiwalu Birofilia 2012 w konkursie "Piwo Rzemieślnicze", w kategorii III Ciemny Lager, więc sędziom jest znane. Piana nie formuje się praktycznie żadna, inaczej było gdy piwo lane było z tanka. Zapach chmielowy, kawowy, lekko owocowy. W smaku jest bajka, chmiel, lekka goryczka, suszone owoce. Posmak cierpki, maślany utrzymuje się w ustach. Smok pożera nas w całości, jest rewelacyjny, godny polecenia. Ma też swój pazur alkoholowy od 7% do 9% ABV.
Ocena:
opakowanie 4/5
cena 1/3
piana 0/2
zapach 4/5
smak 33/35
Ocena ogólna 42/50pkt (ułłłaaaa cała skrzynka)

Podsumowując Szymbark ma ciekawie zapowiadający się minibrowar. Jeżeli będziecie mieli okazje to polecam to miejsce.