środa, 13 listopada 2013

Pogadajmy o piwie #1

 
fermentacja burzliwa świątecznego Łukasza
No to zaczynajmy. A zacznijmy od tego, że w Polsce spożycie piwa ma bardzo długą tradycję. Największe spożycie przypada na XVIII gdyż był to podstawowy składnik pożywienia. Jak wiemy piwo, tak w skrócie, uzyskujemy na drodze fermentacji alkoholowej brzeczki przygotowanej ze słodu i chmielu przy użyciu drożdży (oczywiście jest też woda i czasami surowce niesłodowe). I właśnie dziś chcielibyśmy przedstawić  podział piw ze względu na fermentacje.
Otóż każdy z Was słyszał o fermentacji dolnej i górnej, ale jest też trzecia, tzn. fermentacja spontaniczna. Do czego służy fermentacja? A no służy temu, by z cukrów prostych uzyskać alkohol, dwutlenek węgla oraz inne związki chemiczne, które będą stanowić bukiet gotowego piwa. Proces ten odbywa się dzięki drożdżom. Dzięki nim powstaje piwo.

Dolna fermentacja – przeprowadzana jest za pomocą drożdży ze szczepu Saccharomyces carlsbergensis oraz Saccharomyces pastorianus. Zaczynają one prace w niskich temperaturach (od 5°C do 13°C). Cechą charakterystyczną jest osadzanie się drożdży na dnie fermentora, przez co gotowe piwo ma czysty profil smakowy o niskiej zawartości estrów wytwarzających się w wyższych temperaturach. Piwo dojrzewa długo, bo co najmniej 4 tygodnie. Piwa dolnej fermentacji nazywa się Lagerami (od niemieckiego terminu oznaczającego leżakowanie, czyli dojrzewanie).
Do najważniejszych styli należą: pilzner, lager, koźlak, porter bałtycki (może być i górnej fermentacji).

www.uwm.edu.pl

Górna fermentacja – przeprowadzana jest również przez drożdże ze szczepu Saccharomyces cerevisiae jednak o innych cechach morfologicznych i fizjologicznych w temperaturze 15-25 °C.
W odróżnieniu od „dolniaków” tutaj drożdże gromadzą się na powierzchni brzeczki. W takich warunkach jako produkt uboczny powstaje wiele fenoli i estrów nadający piwu bogaty bukiet smakowy jak i zapachowy. W ten sposób powstałe piwo nazywa się Ale. Piwo takie jest mniej klarowne od lagera ale ma głębszy smak.
Do najważniejszych styli należą: India Pale Ale, Pale Ale, Bitter, Stout, Brown Ale, Mild Ale, Porter,  Weizen, Witbier, Oud Bruin, Flanders Red Ale, Dubbel, Tripel.
www.uwm.edu.pl

Fermentacja spontaniczna – jest na tyle charakterystyczna, że trzeba ją opisać. Popularna w Belgii, a dokładnie w okolicach Brukseli. Powstaje ona przy wykorzystaniu drożdży Brettnomyces (które niby tylko tam występują). Fermentacja polega na tym, że brzeczka piwna nie jest zaszczepiana drożdżami lecz pozostawia się ją gorącą w otwartych kadziach. W ten sposób brzeczka wystawiona jest na działanie bakterii i dzikich drożdży obecnych w otoczeniu. A konkretniej, specyficznej mikroflory występującej wyłącznie na nielicznych terenach, gdzie wytwarza się te wyjątkowe piwa. Do fermentacji spontanicznej możemy zaliczyć piwo w stylu Berliner Weisse, czyli lekkie orzeźwiające piwo pszeniczne o silnie kwaśnym smaku, wynikającym z dużego udziału bakterii kwasu mlekowego w procesie fermentacji.
Do najważniejszych styli należą: Lambic, Kriek, Faro, Framboise.

Występuje jeszcze tzn. fermentacja mieszana, która polega na połączenie napoju powstałego w wyniku górnej fermentacji, z napojem z dolnej fermentacji. Najpopularniejszy gatunek tego piwa, to Rodenbach.

Mam nadzieję, że zaciekawi Was ten cykl o piwie, który będzie pojawiał się cyklicznie (jak oczywiście znajdę na to czas)

5 komentarzy:

  1. Super. Fajnie jakby częściej pojawiały się jakieś video-materiały na blogu. Bo video-monopol na mówieniu o piwie w necie przez Kopyra zaczyna być nudny.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Vloga raczej nie będziemy kręcić, bo nie mamy na to czasu (nie mieszkamy w tych samych miejscowościach) więc jak jakiś inny blog się za to nie weźmie Kopyr będzie miał monopol.

      Usuń
  2. Zwrot brzmi "nie sztuka jest" a nie "nie sposob". Zdanie "Nie sposób kupić piwo, bądź kilkanaście piw i napić się „aby sponiewierało”, ", oznacza ze piwa nie udalo sie kupic, bylo niedostepne, kilkanascie piw tez bylo niedostepnych, a wiec nie udalo sie upic, a chyba nie to poeta mial na mysli.

    OdpowiedzUsuń
  3. Przeczytalem to wszystko z bolem, rozumiem piszesz dla siebie. Ale jak juz nie piszesz do szuflady to przydalo by sie popracowac nad jezykiem, w koncu to twoje narzedzie. Da sie to zrozumiec, ale ciezko sie czyta.

    ps. Berliner Weisse nie powstaje dzieki fermentacji spontanicznej, te bakterie sie tam zaszczepia.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Na prośbę początek został całkowicie usunięty.
      Co do Berliner Weisse. Oczywiście jest to piwo górnej fermentacji, tradycyjnie jednak przy warzeniu nie dodawało się bakterii kwasu mlekowego stąd informacja, że możemy je zaliczyć do fermentacji spontanicznej. Obecnie dodaje się mieszankę drożdży z kwasem mlekowym, bądź dodaje się Lactobacillus.

      Usuń