czwartek, 21 listopada 2013

Kilka pytań do ... #2



Był już wywiad z Bartkiem Napierajem z AleBrowaru, a teraz czas na browar, od którego wszystko się zaczęło. Zaczęli warzyć od 28 marca 2011 r. ich pierwsze piwo zdobyło uznanie (najlepsze piwo roku) w najbardziej prestiżowym konkursie organizowanym przez portal browar.biz. Tak, tak chodzi oczywiście o browar PINTA.
W związku z wypuszczeniem nowych piw na rynek oraz z informacją podaną na facebook'u skontaktowaliśmy się z przedstawicielem browaru, a mianowicie z Ziemowitem Fałatem aby uchylił rąbka tajemnicy.

Piwomani [P]: Skąd pomysł na nowe piwa, dlaczego akurat wybraliście żyto?
Ziemowit Fałat [ZF]: Jak już pewnie zauważyliście, lubimy eksperymentować  i od początku, od pierwszej warki Ataku Chmielu warzymy piwa nieznane, niszowe, inne :-)  Piwa żytnie należą do tej grupy i nie mogłem się nadziwić, że ich w Polsce nie ma - z wyjątkiem Konstancina, ale to zasługą Andrzeja Sadownika i Michała Kopika.  A zatem piwa żytnie chodziły nam po głowie od dłuższego czasu, zaś Black Rye IPA była naszą propozycją na wspólne warzenie z AleBrowarem juz w marcu tego roku. 
Oczywiście baliśmy się warzenia piwa żytniego ze względu na możliwe problemy technologiczne, wciąż mieliśmy w głowach uraz po PszeKoźlaku. Po prawie 3 latach warzenia w Zawierciu mamy już jednak dość dobrze oswojony sprzęt, więc nadszedł czas na akcję. O ostatecznie o wyborze stylów opartych na słodzie żytnim do realizacji w ramach PINTY przesądziły udane próby w moim browarze domowym.

[P]: Wiemy skąd pomysły na nowe piwa, to teraz skąd pomysły na nazwy piw. Kto je wymyśla?
[ZF]: Nazwy dla nowych PINT to temat obecny w naszych głowach  non-stop. Nie da się tego wymyślić na żądanie, na poczekaniu, w ostatniej chwili. W praktyce jest to wielodniowa lub wielotygodniowa wspólna obróbka kilku lub kilkunastu propozycji. Osobiście mogę się przyznać do kilku olśnień, które czasem przychodzą znienacka - jak Oto Mata IPA, Ce n'est pas IPA czy Apetyt na Życie. Natomiast nazwa Atak Chmielu była już zapisana w notatniku na długo przed pierwszym warzeniem PINTY ;-)

[P]: Nas ciekawi jeszcze jedna informacja podana przez Was. Co kryje się pod magicznym 24,7°Blg, czyżby RIS?
[ZF]: To nie RIS, to jest .... LAGER :-)

[P]: Jesteśmy w szoku, chyba nikt się tego nie spodziewał. W takim razie nie może zabraknąć pytania: Jakie są plany PINTY na przyszłość, czy jeszcze w tym roku ukaże się coś nowego, czy żyto będzie ostatnim piwem z nowości w tym roku.
[ZF]: W II połowie grudnia pojawi się wspomniany lager 24,7*Plato. Zamierzamy rozlać piwo do butelek 0,33 litra - nigdy jeszcze tego w PINCIE nie robiliśmy.

[P]: Czekamy z niecierpliwością :-) Kolejne pytanie. Ostatnio dużo się piszę na temat przenosin PINTY do nowego browaru - Browar Zarzecze, jako że większa część naszych czytelników nie ma dostępu do portalu piwo.org, czy możecie coś więcej napisać na ten temat?
[ZF]: W Zarzeczu stoi zmontowany browar o wydajności kilkunastu tysięcy hl piwa rocznie. Aktualnie trwają procedury legislacyjne. PINTA nie jest właścicielem tej instalacji. PINTA złożyła ofertę wynajęcia całego browaru od pierwszego dnia jego technologicznej działalności. Aktualnie ustalamy warunki współpracy. Jednocześnie bardzo wyraźnie podkreślamy, że nie zamierzamy się rozstawać z Browarem na Jurze, z którym współpraca od początku układa się bardzo dobrze. Jednak w Zawierciu wykorzystujemy wszystkie udostępnione nam moce produkcyjne i mówiąc krótko, brakuje nam tanków, by nadążyć za popytem w Polsce. A przecież mamy bardzo konkretne plany dotyczące eksportu, który jest teraz znikomy właśnie ze względu na brak piwa. Uruchamiając warzenie w kolejnych browarach, realizujemy też nasz pierwotny plan, by warzyć "w zaprzyjaźnionych browarach". Piwa PINTY z 2 a może 3 lub 4 różnych browarów w jednym czasie to zapewne dodatkowa atrakcja dla blogerów ;-)

[P]: Oczywiście, że będzie to atrakcja dla blogerów ale nie tylko dla nich :-) Więcej piwa od PINTY na rynku to więcej przyjemności dla smakoszy.  I na koniec ostatnie pytanie. Czy planujecie uruchomić sklep z Waszymi gadżetami, czy myślicie w ogóle nad taką formą? 
[ZF]: T-shirty i szklanki PINTY powinny być dostępne poprzez www.dompiwa.com oraz na www.piwoteka.pl.  Z przyjemnością potwierdzam, że w najbliższych miesiącach pojawi się trochę różnych piwnych  drobiazgów z logo PINTA.

[P]: Bardzo dziękujemy za znalezienie odrobiny czasu i udzielenie odpowiedzi. Z naszej strony chcielibyśmy życzyć dalszych sukcesów na rodzimym jak i zagranicznym rynku i dalszego rozwoju. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz