poniedziałek, 25 listopada 2013

Kilka pytań do ... #3

foto pochodzi z profilu Pracowni Piwa na FB

Pierwszy raz usłyszeliśmy o nich na PBD 1.0 kiedy, to Tomasz Rogaczewski, podczas jednego z wykładów zapowiedział, że w 2013 r. rusza nowy browar rzemieślniczy.
Swoją premierę browar miał 7 maja 2013 r. w Pubie Strefa Piwa, a większej rzeszy piwoszy 10 maja 2013 r. na [Błotnym] Festiwalu Dobrego Piwa we Wrocławiu. Do tej pory uwarzyli 11 piw. Co u nich słychać po 6 miesiącach od premiery? Udało nam się skontaktować z Tomkiem, który znalazł czas aby odpowiedzieć na pytania (a odpowiedzi udzielał po radosnym dniu spędzonym na warzeniu).

Piwomani [P]:  Nie będę pytał skąd pomysł na nazwę browaru oraz jego logo, bo to już zostało powiedziane na blogu blog.kopyra.com, więc zapytam o piwa. Skąd pomysł na współprace z piwowarami domowymi. Zazwyczaj było tak, że to w nagrodę piwowar domowy mógł uwarzyć swoje piwo na większą skale. Wy oraz browar Staromiejski (Jan Olbracht) przełamaliście tą zasadę i zapraszacie jednych z lepszych piwowarów do uwarzenia własnego piwa.
Tomasz Rogaczewski [TR]: To pomysł, który mieliśmy jeszcze w czasach gdy budowaliśmy browar. My spełnialiśmy właśnie marzenie, budowaliśmy browar, teraz już go mamy i warzymy w nim piwa. Ale wiemy, że większość piwowarów domowych chciałaby uwarzyć coś na większą skalę. Sami w końcu byliśmy (nadal chcielibyśmy, ale czasu nie ma) piwowarami domowymi. Po prostu chcemy w jakiś sposób spełniać marzenia innych. Na ten rok chwilowa przerwa ze względu na modernizację. Z kolejnymi piwowarami zobaczymy się po nowym roku.

[P]: Z tego co wiem, Wasze moce produkcyjne to obecnie 10hl,
2 fermentory i 5 leżaków (jeżeli to nieprawda to mnie poprawcie).
Z informacji umieszczonych na fb napisaliście, że planujecie przebudowę browaru. Czy moglibyście zdradzić rąbka tajemnicy jak ma to wyglądać po przebudowie? (więcej informacji znajduję się na samym końcu wywiadu).
[TR]: Budynek zostaje ten sam, wypełniamy go do granic jego możliwości. Będzie nam trudno, bo okazuje się, że będzie bardzo ciasno. Część zmian ma nam usprawnić proces warzenia, np. wymieniamy urządzenia, na które nas nie było stać podczas budowy, oraz powiększamy fermentornie i leżakowanie. By mówić o szczegółach na razie trochę za wcześnie. W każdym razie pracujemy nad tym by wreszcie warzyć też mocniejsze piwa, oraz zwiększyć dostępność piw w butelkach.
[P]:  Like On Nick, mimo iż uważam, że jest to przykład poprawnego best bittera został przez Was zawieszony, obecnie poinformowaliście, że powróci lekko zmodyfikowany. Skąd taka decyzja i Co miało na to wpływ?
[TR]: Like on neck, był pierwszym naszym piwem, które uśmierciliśmy :( Niestety na polskiej scenie jeszcze nie było miejsca na tak lekkie piwa. Mimo wielkiej sympatii do niego, zaprojektowaliśmy je na nowo, zostawiając lekkość, ale dodaliśmy więcej goryczki, oraz w aromacie pojawi się chmiel Casdade. Takie piwa pijaliśmy podczas naszych wyjazdów do Anglii. Na wyspach mimo konserwatyzmu właśnie w taką stronę obecnie ewoluują bittery, są mniej treściwe, mniej słodkie, bardziej wytrawne, a i często pojawia się lekki aromat chmieli amerykańskich. Chcieliśmy się z nim zmierzyć ponowie. Jaki będzie odbiór? Dowiemy się lada moment, piwo już wyjechało do pubów.

[P]: Przyszły rok to nowe wyzwania, a koniec roku to czas podsumowań i planowania. Czy moglibyście zdradzić, które piwa będą przez Was powtarzane i ile premierowych macie w planach?
[TR]: Obecnie w stałej ofercie mamy 5 Piw. Hey Now, Dwa Smoki, Crack, Cent US, Plan T., do tej listy dołączy 6 Joseph's Street. Co do nowości, w tym roku, jak nic nas nie powstrzyma jeszcze dwa nowe piwa. W przyszłym roku? Oj to tak odległy czas, że nie potrafię odpowiedzieć na to pytanie. Jedna odpowiedź będzie prawdziwa: na pewno będą nowości. Po pierwsze chcemy dalej kontynuować współpracę z piwowarami domowymi, po drugie na chwile obecną mamy zaplanowany bardzo dla nas ważny projekt na luty i marzec kiedy to pojawi się seria bardzo ciekawych piw. Piwa te będą wykonane na specjalną okazję, dla specjalnych miejsc. Szczegóły pewnie pojawią się już wkrótce.

[P]:  Wracając jeszcze do tematu przebudowy i nowych piw. Zapowiedzieliście jeszcze dwa piwa do końca roku. Premiera jednego z nich ma odbyć się jeszcze w tym miesiącu, a drugiego przed świętami. Czy moglibyście zdradzić, w jakim stylu zostały uwarzone?
[TR]: To chwilowa tajemnica, nie chcemy rozbudzać nadziei, ponieważ bardzo dużo zależy od 2 urzędów, które właśnie legalizują nam nowe urządzenia. Jeżeli zdąża, a my nadal będziemy mieć wystarczającą ilość czasu by piwa się pojawiły w okolicach świąt i sylwestra, na pewno je wtedy zrobimy.

[P]: Podaliście również informacje, że planujecie zwiększenie butelkowania swoich piw, skąd taka decyzja?
[TR]: Ilość próśb przerasta nasze najśmielsze marzenia. Obecnie wąskim gardłem jest u nas sam proces butelkowania, nad którym pracujemy by go usprawnić i by zajmował mniej czasu.

[P]:  Czy będziecie startować w konkursie World Beer Cup? Do 19 listopada 2013 r. trzeba zgłosić swoje piwa. Więc jakie zgłosiliście?
[TR]: Potwierdzamy nasze uczestnictwo. Na pewno pojedzie Hey Now w piwach pszenicznych i 6 Joseph's Street, który wystartuje w piwach żytnich. Informację o 2 pozostałych podamy niebawem.

[P]: Zakupiliście beczki, ostatnio mieliście przeprowadzić testy na szczelność. Jak wypadły?
[TR]: Z beczkami jest więcej pracy niż się spodziewaliśmy, nadal nad nimi pracujemy. Pewne jest ze będą stały puste do momentu w którym nie pojawią się nowe leżaki, przy obecnych mocach produkcyjnych nie mamy tyle piwa by starczyło go na takie eksperymenty.

[P]: I na koniec pytanie, co sobie chcielibyście życzyć na nowy rok.
[TR]: Byśmy za rok mogli udzielić takiego wywiadu, w którym będziemy opowiadać o kolejnych etapach rozwoju browaru i oby ten proces nie ustawał.

[P]: Serdecznie dziękujemy za odpowiedzi i życzymy dalszych sukcesów i dalszego rozwoju. Powodzenia.

Z ostatniej chwili!!! Pracownia Piwa się rozrasta. Tomek poinformował nas, że został zamówiony nowy sprzęt: dodatkowy fermentor
i 5 leżaków!!! Sprzęt ma dotrzeć jeszcze w tym roku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz