poniedziałek, 6 stycznia 2014

Kilka pytań do ... #4

Nowy rok zapowiada się ciekawie. Będzie więcej browarów i więcej ciekawych piw do spróbowania. Koniec roku zapowiedział nam jedną nowość piwną z nowego browaru kontraktowego. Ich pierwsze piwo zostało uwarzone 15 grudnia 2013 r. w browarze Witnica. Jest to piwo w stylu amerykańskiego ale. Browar został założony przez dwóch piwowarów.
Jeden jest zawodowym piwowarem i warzył już piwo w kilku browarach, a od niemal 8 lat pracuje w browarze restauracyjnym Haust w Zielonej Górze, a drugi posiada 10 letni staż w piwowarstwie domowym. Z pod ich skrzydeł powstało kilka ciekawych piw uwarzonych w Hauście - piw górnej fermentacji w stylach belgijskich, angielskich i amerykańskich. Mowa oczywiście o browarze Birbant - założony przez dwóch piwowarów Jarka Sosnowskiego i Krzyśka Kulę.

Z racji naszego cyklu: Kilka pytań do …, postanowiliśmy zwrócić się do chłopaków z kilkoma pytaniami.


Piwomani[P]: Pierwsze pytanie bardzo podstawowe. Co spowodowało, że postanowiliście otworzyć browar kontraktowy?
Browar Birbant[BB]: Jarek od kilku lat pracuje zawodowo jako piwowar i doszedł do wniosku, ze czas stworzyć coś swojego. Kuli warzy w domu od 10 lat i postanowił sprawdzić czy da się robić co się lubi i jeszcze z tego żyć. Obaj warzenie traktujemy jak sztukę, wyzwanie i zależy nam na robieniu dobrych piw. Mamy podobne gusta i z wyborem gatunku do uwarzenia nie będzie problemu.

[P]: Jeżeli wybór gatunku do uwarzenia nie będzie problemem, proszę zdradźcie jakie piwa będziecie warzyć.
[BB]: Górna fermentacja, style głównie amerykańskie i angielskie, ale nie wykluczamy belgijskich.  Jak pozwolą nam na to warunki techniczne i finansowe to chcemy tez uwarzyć klasycznego pilsa za przysłowiowe
3 złote.

[P]: Znamy już jakie pierwsze piwo uwarzyliście. Powiedzcie nam proszę coś więcej o nim i kiedy spodziewamy się premiery?
[BB]: Pierwsze piwo to coś w stylu American Brown Ale, 13 st. Blg, 5,5 % alk, 61 IBU drożdże US05. Do tego dużo amerykańskiego chmielu i serce piwowarów. Premiera odbędzie się gdzieś na koniec stycznia.
 
fermentacja American Brown Ale
[P]: A powiedzcie nam, dlaczego akurat browar Witnica?
[BB]: Bliska odległość do browaru i otwarcie na nowe wyzwania. Jest to ich pierwsze spotkanie z górną fermentacja. Otwarte kadzie fermentacyjne, tradycyjne leżaki – stąd decyzja.

[P]: A teraz z innej strony. Skąd nazwa browaru? Dlaczego akurat browar Birbant?
[BB]: Długo szukaliśmy nazwy, aż pewien zielonogórski birbant Radziu podpowiedział nam idealną nazwę, która od razu przypadła nam do gustu. Dodatkowo nasz Artysta wykreował zgrabne logo.

[P]: Wielkie dzięki za udzielone odpowiedzi. Życzymy Wam sukcesów zawodowych i dalszego rozwoju.

1 komentarz:

  1. Jak można nie zapytać się o wszechobecny diacetyl w Browarze Witnica i czy nie boją się tego w swoich piwach?

    OdpowiedzUsuń