poniedziałek, 22 października 2012

Kartësczi Mnich (Kaszubski Mnich) i Szimbarsci Smók (Szymbarski Smok)/Kaszëbskô Kóruna (minibrowar Kaszubska Korona)

Kaszubska Korona to minibrowar, który znajduje się w Szymbarku. Warzą oni piwo według tradycyjnych Kaszubskich receptur. W menu mają 6 różnych stylów piwnych, każde z nich jest niepasteryzowane i niefiltrowane. Piwa butelkowane są codziennie z tanka. Według wskazań jakie usłyszeliśmy na miejscu, piwo butelkowe należy spożyć w ciągu 2-3 dni. Wróble w Browarze ćwierkają, iż głównym piwowarem Kaszubskiej Korony jest były pracownik Browaru w Tychach.
Dokonaliśmy zakupu dwóch piw, które tego dnia były dostępne w sprzedaży: Kartësczi Mnich (Kaszubski Mnich) i Szimbarsci Smók (Szymbarski Smok).
Kartësczi Mnich (Kaszubski Mnich) jasne pełne nazywane Lagerem Kaszubskim. Bączki prezentują się dość estetycznie z dedykowanym kapslem na kontr etykiecie znajduje się historia piwa na Kaszubach.
Piana formuje się lekka, ubita, mogła by być ciut większa i obfitsza. Zapach jest rewelacyjny, chmielowy, słodowy, lekko drożdżowy. Bardzo dobrze współgra ze smakiem, który od razu raczy nas chmielowym doznaniem. Mnich jest lekko kwaśny i czuć w nim pracujące drożdże. Goryczka w smaku i jak i posmaku zaprasza nas do kolejnych łyków. Bardzo dobrze uwarzone piwo.
Ocena:
opakowanie 4/5
cena 1/3
piana 1/2
zapach 4/5
smak 31/35
Ocena ogólna 41/50pkt (ułłłaaaa cała skrzynka)
Szimbarsci Smók (Szymbarski Smok) czyli koźlak na bazie trzech słodów. Piwo nagrodzone Złotym Medalem podczas Festiwalu Birofilia 2012 w konkursie "Piwo Rzemieślnicze", w kategorii III Ciemny Lager, więc sędziom jest znane. Piana nie formuje się praktycznie żadna, inaczej było gdy piwo lane było z tanka. Zapach chmielowy, kawowy, lekko owocowy. W smaku jest bajka, chmiel, lekka goryczka, suszone owoce. Posmak cierpki, maślany utrzymuje się w ustach. Smok pożera nas w całości, jest rewelacyjny, godny polecenia. Ma też swój pazur alkoholowy od 7% do 9% ABV.
Ocena:
opakowanie 4/5
cena 1/3
piana 0/2
zapach 4/5
smak 33/35
Ocena ogólna 42/50pkt (ułłłaaaa cała skrzynka)

Podsumowując Szymbark ma ciekawie zapowiadający się minibrowar. Jeżeli będziecie mieli okazje to polecam to miejsce. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz