niedziela, 13 stycznia 2013

Sęp/Browar Widawa & Browar Kopyra

Ostatnie piwo Wojtka Frączyka i Tomka Kopyry w 2012 roku. Sęp miał premierę 31 grudnia i został uwarzony w stylu India Pale Ale. Bardzo podoba mi się inicjatywa z jakiej powstało to piwo. A więc na Brau Beviale prezentacje na temat chmielu miało amerykańskie stowarzyszenie Hop Growers Of America. Na koniec dnia Wojtek i Kopyr dostali pozwolenie na zabranie próbek chmieli, które wystawione były do "degustacji". 

Chmiel po prostu został wysępiony stąd ta nazwa w zwierzyńcu piwnym rodem z Chrząstawy Małej. Chmiel po wielu perypetiach został przetransportowany do Polski, występował w postaci szyszek jak i granulatu. Oto lista chmieli urzytych w Sępie: Simcoe, Amarillo, Bravo, Cascade, Columbus, Chinook, Delta, Willamate, Glacier,Fuggle, Cluster, Mount Hood, Centenial, Mosaic, El Dorado, Galena, Warrior, Summit, Apollo, Golding i Citra. Lecz może być kilka ukrytych, które zostały zmieszane z innymi. Cały proces warzenia Sępa możecie prześledzić na blogu Kopyra. Sęp wywołał bardzo burzliwą dyskusje z powodu pojawienia się w piwie diacetylu (nuta maślana), która w IPA nie powinna występować. Stało się tak, iż piwo zostało przetoczone do wolnego tanka przed końcem fermentacji burzliwej. I tutaj atak nastąpił bardzo zmasowany, Kopyr opuścił portal browar.biz, po fali często mało merytorycznych wypowiedzi. Ja tu ocenę procesów warzenia Sępa pozostawiam fachowcom. Ale IPA i receptura Kopyra to zawsze będzie piwo, po które sięgnę ochoczo i w tym przypadku było tak samo. Piana w Sępie prezentuje się super, drobnopęcherzykowa, ubita, zwarta. Zapach to nuty ziołowe, chmielowe, cytrusowe, jest delikatnie wyczuwalny diacetyl, ale tragedii nie ma. Przebijają się również lekkie nuty ananasa. Pod sam koniec picia wyczułem nuty podobne do zapoconych skarpet, nie wiem co to było. W smaku dominuje mega goryczka, lekkie ananasy i to wszystko. Piwo bardzo płaskie w smaku, gdzie inne smaki, cytrusy, nuty trawiaste, żywiczne?? Ale muszę przyznać goryczka w Sępie jest rewelacyjna, gdyby jeszcze w smaku mogło "dowiosłować" było by super.
Ocena:
opakowanie 3/5
piana 3/3
zapach 3/5
smak 26/37
Ocena ogólna 35/50pkt (dobre i smaczne)

Browar Widawa & Browar Kopyra www.browarwidawa.pl www.blog.kopyra.com
IBU ??
ABV 6,2%
zakupiono na ebrowarium.pl

3 komentarze:

  1. Skarpety to nic innego tylko zwietrzały chmiel. To utwierdza w przekonaniu, że użyty chmiel był marnej jakości.

    OdpowiedzUsuń
  2. polska piwna rewolucja jest ch&ja warta, nie mozna w ciagu kilku lat nadrobic zaleglosci samym entuzjazmem,Orke chcialem wylac, nikt juz nie odda mi moich 8 pln!

    OdpowiedzUsuń