poniedziałek, 20 października 2014

Browar Ustka i dwa z czterech jego piw.

Tak jak obiecałem dziś opis dwóch piw z browaru Ustka. Ale na początku kilka słów o samym browarze. 
Browar Ustka to browar restauracyjny, który swoją działalność rozpoczął latem 2014 r. i mieści się w Hotelu Promenada w Ustce. Naczynia warzelne jak i cała reszta wyposażenia została wytworzona przez Minibrowary.pl. Jednorazowy wypust obliczony jest na 580 l., tanki fermentacyjno-leżakowe mają pojemność 1100 l., a jest ich 4. Poza sezonem browar sprzedaje jedynie piwa w butelkach. Beczka jest tylko w sezonie. Piwowarem jest Daniel Kałuża.


Obecnie warzą 4 piwa: Sztorm, Promenada, Gustaw, Burmistrz. Dzięki uprzejmości znanego i lubianego pubu Z Innej Beczki mogłem zdegustować ich dwa piwa: Sztorm i Burmistrz.

Browar Ustka – Burmistrz
Gatunek: jasne chmielone (mieszanka styli Czeskiego Pilznera
i angielskiego Pale ALE. Mocno chmielone czeską odmianą Saaz).
Ekstrakt: 12,5% wag.
Alkohol: 5,0% obj.


Ocena: Po nalaniu utworzyła się dosyć wysoka piana, biała, postrzępiona o dużych bąblach, dość szybko opada. Zapach typowo chmielowy – ziołowy, wyczuwalna również lekka słodowość, poza tym nic szczególnego. Smak to słodowość, do tego dochodzi chmielowa goryczka, dosyć tępa i zalegająca, piwo nie jest zbalansowane. Jak na 12 ma się odczucie wodnistości.


Ocena ogólna: 20/50. Widać, że piwowar ma pomysł na piwo, jednak musi jeszcze trochę dopracować recepturę. Na mnie szału nie zrobiło (może ze 3 lata temu by zrobiło).

Browar Ustka – Sztorm
Gatunek: Stout
Ekstrakt: 14,0% wag.
Alkohol: 5,2% obj.Ocena: Po nalaniu utworzył się beżowa piana, średniej wielkości o dużych bąblach. Opada średnio do kożucha, pozostaje z nami do końca. Zapach dosyć delikatny, mimo to przyjemny. Na pierwszym planie palone słody, czekolada mniej gorzka bardziej mleczna, kawa. Wszystko idealnie złożone. W smaku już tak kolorowo nie jest. Kwasowość bardzo niska, jest czekolada, jest kawa ale jakieś takie płaskie w smaku i dochodzi wodnistość. 

Ocena ogólna 23/50. Nie jest to kunszt piwowarski ale nie ma się zbytnio do czego przyczepić. Widać w jaki target celują, jest to fajne piwo dla początkujących, którzy odkryją, że stout to nie takie straszne piwo. 

Piwo Promenada to piwo w stylu blond ALE, delikatnie chmielone polskim chmielem Sybilla. Piwo Gustaw natomiast to piwo w stylu pszeniczne.

Widać, że piwowar lubi eksperymentować i zna się na tym co robi. Oczekuje, że na przyszły sezon receptury będą poprawione no i dojdą jakieś okazjonalne piwa.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz